O projekcie

Laboratorium w Archiwum

To już trzecia edycja programu Laboratorium, której słowa klucze to: „kolekcja”, „kolekcjonowanie”, „pamięć”, „zbiory”, „działanie”. Pierwsze dwie edycje LaboratoriumLaboratorium Dźwięku w 2015 i Laboratorium Zmysłów w 2016 roku – pokazały, że potrzeba międzypokoleniowych działań jest ogromna, a sprzyja jej realizacji wielowątkowa i bogata sztuka Tadeusza Kantora.

 

 

W 2017 roku pragniemy skupić się na zasobach zgromadzonych w Archiwum Cricoteki oraz na tworzeniu własnych kolekcji, jako że to pojęcie jest niezwykle bliskie zarówno dzieciom, jak i osobom starszym.

Fotografie, filmy, afisze, plakaty, dźwięki, maszynopisy, rękopisy staną się przyczynkiem i inspiracją do twórczych działań. Warsztaty prowadzone będą przez muzyków, aktorów, dźwiękowców, fotografów, grafików, animatorów kultury, a skupione będą na wspólnym aktywnym działaniu, ale także doświadczaniu sztuki w sposób indywidualny.

 

 

Na projekt złoży się:

 

-cykl prowadzonych w Cricotece warsztatów dla juniorów i seniorów, podczas których uczestnicy będą odkrywać sztukę Tadeusza Kantora oraz samodzielnie tworzyć, inspirując się zabiorami Archiwum Cricoteki: fotografiami, afiszami, plakatami, dźwiękami.

 

seria spotkań dla seniorów skupionych wokół Archiwum i archiwów prywatnych, a poszczególnie dobrane tematy spotkań będą odwoływać się do wiedzy, doświadczeń i wspomnień seniorów oraz zachęcać do otwartości i swobody w kontakcie ze sztuką.
publikacja dla dzieci dotycząca tworzenia kolekcji, udostępniona także na jednej z wolnych licencji, a jej celem będzie zachęta do wspólnego, rodzinnego kolekcjonowania myśli, skojarzeń, wspomnień, unikalnych zdarzeń, fotografii, a także drobnych skarbów znalezionych podczas międzypokoleniowych spacerów.

 


 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Organizator: Cricoteka – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

 

Partner programu: CAS Senior w Centrum

 

Patroni medialni: CzasDzieci.pl, Radio Kraków, TVP Kraków, Kids in Krakow, Miasto Dzieci, Głos Seniora